• 0

6 vendet që duhet ti vizitoni në Shtator

6 vendet që duhet ti vizitoni në Shtator

Moti është akoma i kënaqshëm për turistet në shtator. Çfarë mund të shijojmë gjatë këtij muaj.

Fëmijët kthehen në shkollë dhe çmimet fillojnë të bien. Ne kemi disa ide për t’ju frymëzuar për të zgjatur verën tuaj edhe më shumë.

Sofia Bulgaria

Sofja, Bullgari

Sofja është një qytet që ndërthur hijeshinë e Evropës Qendrore, një fryrje e sofistikimit të botës së vjetër dhe një histori e gjatë  e ruajtur. Shtatori është një kohë e shkëlqyeshme për të shkuar.

Ky kombinim i pazakontë tregohet qartë kur shikon sheshin Sveta Nedelya në qendër të qytetit.

Gjithashtu këtu mund të gjeni statujën e Shën Sofisë që duket mjaft tradicionale. Por në të vërtetë kjo statujë është ngritur në vitin 2000 në vendin që dikur ka qënë statuja e Leninit.

Shikoni Zhenski Pazar, tregu më i vjetër në qytet, i vendosur në atë që njihet si Zona e Tolerancës. Shitet gjithçka nga frutat dhe perimet te mishi dhe djathrat, erëzat dhe suveniret. Zona e Tolerancës, është quajtur kështu për shkak të afërsisë së tre vendeve të mëdha të adhurimit të tre feve kryesore në Sofje, përkatësisht Kisha e Shenjtorëve Ciril dhe Metodi, Xhamia Banya Bashi dhe Sinagoga Qendrore; një kuriozitet tjetër i qytetit te vendosur në udhëkryqe të kulturës dhe fesë.

Ndërsa po ecni përreth, sigurohuni t’i mbani sytë hapur për një shprehje lirie më moderne: arti i rrugës. Sofja është e famshme për artin e saj të ndryshueshëm vazhdimisht në rrugë. Gjatë dekadës së fundit, Festivali i Arteve të Krijimeve Urbane të Rrugës ka ftuar artistë ndërkombëtarë të kontribuojnë. Ky aktivitet ka shtuar një kapitull në historinë multikulturore, të shekullit 21, të Sofjes.

Rruga Moselsteig, Gjermani

Nëse dashuroni pak shëtitje, mund të mos ketë rrugë më të mirë në Evropë se kjo. Moselsteig është një shteg në distancë të gjatë që gjarpëron për 365 kilometra përgjatë brigjeve të lumit Moselle.

Nëse nuk ndjeheni sikur po bëni diçka – dhe sinqerisht ne nuk do t’ju fajësonim. Është mjaft larg por është i ndarë me lehtësi në seksione më të menaxhueshme. Secila midis 11 dhe 24 kilometra, dhe secila duke ofruar nivele të ndryshme vështirësish . Gjithashtu, për shkak se nuk jeni saktësisht në shkretëtirë ndërsa bëni gjurmët, ka një aplikacion në dispozicion për t’ju ndihmuar të planifikoni rrugën tuaj dhe të zbuloni gjëra për të kërkuar në rrugën tuaj.

Në fund të çdo dite, ju mund të qëndroni në një nga shumë qytete të vogla piktoreske që ngrihen buzë lumit, ose të gjeni diku për të bërë kampim në pyll ose fusha. Plus, natyrisht, ju mund ta trajtoni veten me një pikë verë për të cilën rajoni është i famshëm.

Longyearbyen Svalbard

Festivali i letërsisë Longyearbyen, Svalbard, Norvegji

2019 është viti i tretë i këtij festivali, por tashmë pretendohet të ketë zënë një vend në zemrat e shumë dashnorëve të librit për cilësinë e lartë të bisedimeve dhe prezantimeve të tij, si dhe për rrethin mahnitëse që do të frymëzonte edhe shkrimtarin më të prekur nga blloku .

Svalbard është një nga zonat më të banuara veriore në Tokë. Një arkipelag i vogël i shtrirë në oqeanin e ftohtë në mes të Norvegjisë dhe Polit të Veriut. Qyteti i Longyearbyen në vetvete është i vogël, por është i rrethuar me male dhe ujëra akullnajore. Gjithashtu është një vend kryesor për shikimin e Dritave Veriore (megjithëse me siguri jo gjatë festivalit).

Vetë festivali tërheq një turmë kryesisht skandinave, por ka të pranishëm autorë të gjuhës angleze, si dhe gjëra që mund të mos kenë nevojë për njohuri të norvegjezëve, siç janë koncertet dhe një mbrëmje me poezi.

Festivali i mesit të vjeshtës, Kinë

“Tian gao qi shuang” është ajo që banorët do t’ju thonë për shtatorin në Kinë: “qielli është i lartë dhe ajri është i freskët”. Është shumë më e bukur të vizitosh vendet si Pekini në shtator sesa në lartësinë e tronditur të verës, pasi flladet janë shumë të mirëpritur dhe gjithçka duket mahnitëse ndaj ngjyrave të hershme të vjeshtës së pemëve.

Plus, nëse vini në shtator, duhet të vizitoni një festival që është pothuajse aq i rëndësishëm sa Viti i Ri. Kina feston që Hëna të jetë në maksimum me një kalorësi ngjarjesh që ndryshojnë nga rajoni në rajon, por kanë një fije të përbashkët. Është koha për t’u takuar me familjen dhe miqtë për të festuar gëzimin e thjesht së bashku.

Këtë vit festivali bie të Premten, 13 Shtator, dhe mbart me vete një numër të traditave që lidhen me Hënën. Fenerët mbarten ose fluturojnë larg, disa prej tyre me enigma të shkruara në to për njerëzit e tjerë që të marrin me mend përgjigjet.

Ëmbëlsirat e hënës (një pastë e mbushur me pasta me farën e zambakut) hahen me bollëk. Fakti që Hëna është në maksimum, supozohet se përfaqëson dhe kohën për miqësi dhe riprodhim.

Turi i jugut

Plazhet shqiptare

Edhe pse larg nga vendi më i dukshëm për pushime, ai ka të gjitha shenjat kryesore të një destinacioni klasik mesdhetar. Ka një vijë të gjatë bregdetare, dhe plazhet për pjesën më të madhe  janë mahnitëse. Në atë që po bëhet e njohur si Riviera shqiptare, ju mund të gjeni plazhet e Jalës dhe Gjipes. Këto plazhe janë vendosura rreth 13 km larg njëra-tjetrës, dhe të dyja të fshehura në limane mahnitëse shkëmbore.

Ekzistojnë edhe shumë mundësi të tjera. Plazhi i Dhërmiut, i vendosur në afërsi të fshatit me të njëjtin emër. Në mënyrë të pazakontë, i ka të dyja si rërën dhe guralecët. Kepi ​​i Rodonit është i rrethuar nga plazhe dhe me një kështjellë të ngritur lart në majë. Me lehtësi, mund të arrihet nga kryeqyteti, Tirana, si një udhëtim ditor. Përndryshe, nëse dëshironi pak histori me harresën tuaj, Parku Kombëtar i Butrintit përmban gërmadha romake në krye të peizazheve të mrekullueshme.

Pra, Shqipëria atëherë? Pse jo?

Oktoberfest

Ah, Oktoberfest. Një artikull i listës së kovave për disa, një kombinim djallëzor me lëngje të shtrenjta, të gazta, tenda të mbipopulluara. Grupe të mëdha burrash me zë të lartë që vjellin në dyert e të tjerëve. Epo, nëse e dyta është imazhi juaj për të, ne jemi këtu për t’ju ndihmuar.

Oktoberfest në të vërtetë fillon në Shtator, dhe këtë vit gjunjëzimi bavarez shkon nga e shtuna, 21 shtator deri të dielën, 6 tetor, por kjo nuk është ajo për të cilën na intereson. Ne do të shikojmë disa nga qindra vende, rrënjët gjermane të të cilave do të thotë se ata vendosin vetë Oktoberfest-in vjetor.

Ne fillojmë në Breckenridge, Kolorado në 6-8 Shtator. Ky qytet i vogël piktoresk, dhe megjithëse më së miri njihet si vendpushim skish. Çdo vjeshtë i referohet tingujve të bandës oompah dhe vendas të veshur me veshjet tradicionale bavareze.

Ohio ka një histori të ndikimit gjerman, dhe kështu Cincinnati bashkohet në festë në 20-22 shtator me Oktoberfestin më të madh në Shtetet e Bashkuara. Sidoqoftë, më autentiku është festivali në qytetin e Frankenmuth, Michigan (19–22 Shtator), me shtëpitë e tij me gjysmë rruge dhe restorante gjermane. Në fakt, është i vetmi Oktoberfest në Sh.B.A sanksionuar zyrtarisht nga kryetari i Mynihut. Oh, dhe ata kanë një grup të quajtur The Bratwurst Boys, kështu që ju nuk mund të thoni më të drejtë se kaq.